První narozeniny: období nových milníků
Dítě ve věku jednoho až dvou let prochází obdobím intenzivního růstu a rozvoje. Je důležité bedlivě sledovat a podporovat tuto fázi dětského vývoje, abychom zajistili zdravý růst a pohodu našich nejmenších. Pojďme se společně podívat na to, co můžete očekávat a jak se co nejlépe postarat o děti v tomto vývojovém stádiu.
Batolata rostou jako z vody.
Růst a fyzický vývoj
V této fázi není nárůst výšky dítěte tak rychlý jako v prvním roce života děťátka. I tak se ale průměrný měsíční přírůstek pohybuje kolem 1 cm. Ve dvou letech dosahuje průměrná výška dítěte mezi 84 a 86 centimetry a jeho váha se pohybuje kolem 12 kilogramů. U některých dětí může docházet k obdobím prudkého růstu, ale nelekejte se, je to běžné a individuální u každého dítěte. Důležitým indikátorem je poměr výšky a váhy, který můžete najít i ve zdravotním průkazu a především pak celkový psychomotorický vývoj, který hodnotí pediatr.
Rozvoj dovedností
V tomto období začíná být chůze dětí stabilnější a jejich pohyby jsou více koordinované. S každým dalším krůčkem, který udělají, získávají větší jistotu v samostatné chůzi bez opory jejich nejbližších. Pokračuje i rozvoj jazykových dovedností, děti přechází ze žvatlání k jednoduchým slovům a postupně rozšiřují svou slovní zásobu, přes první volání máma, táta, až k napodobování zvířátek. Ať už jste tento kouzelný okamžik, kdy děťátko začne říkat první slůvka, zažili nebo vás teprve čeká, můžeme vás ujistit, že je to pro každého rodiče neopakovatelná chvíle, která naplní srdce hrdostí a štěstím.
Kromě toho dochází také k rozvoji jemné motoriky a děťátko je už schopné držet tužku a pokouší se o první čmárání po papíře, nadšeně listuje v knížce nebo dovede postavit jednoduchou věž z kostek. Osvojuje si hygienické návyky jako je mytí rukou, čištění zoubků či chození na nočník. I v tomto směru má ale každé děťátko své tempo a je proto dobré volit individuální a respektující přístup.
Aktivity a spánek
Důležitou součástí dne jsou bezpečné pohybové aktivity, které odpovídají věku děťátka. Můžete například vyzkoušet různé hry s míčem, vzít děťátko na dětské hřiště, kde se může vyřádit na průlezkách nebo vyjet na odrážedle. Oblíbenou aktivitou je také plavání. Tyto aktivity nejen pozitivně ovlivňují dětské zdraví během času stráveného na čerstvém vzduchu, ale také podporují sociální interakce, které jsou v tomto věku velmi důležité. Pomáhají dětem objevovat svět a začleňovat se do kolektivu. Navíc, společné aktivity s rodiči posilují vazbu mezi vámi a děťátkem.
Je doporučeno podporovat bezpečné pohybové aktivity odpovídající věku dítěte.
Neméně důležitou součástí dne je také odpočinek. V tomto věku děti potřebují 1–2 hodiny odpočinku odpoledne a 10–12 hodin spánku v noci. Přípravu na večerní spánek by měla doprovázet příjemná atmosféra. Můžete si vytvořit i vlastní rituál, který pomůže dětem zpomalit a připravit se do postýlky. Každé děťátko má jiné potřeby, a tak buďte trpěliví. Někdy může trvat trochu déle, než si společně zvyknete na nový večerní režim. Nebojte se rutiny. Opakování stejných kroků každý večer pomáhá dětem pochopit, že je čas na spaní.
Lékařské prohlídky a očkování
První narozeniny vašeho děťátka jsou okamžiky radosti, vzpomínek a nezměrné lásky, kterou dáváte a dostáváte od toho malého človíčka, který změnil váš svět. Jsou to chvíle oslavování nejen jejich prvního roku, ale i slavnostního přivítání všech krásných let, které mají před sebou. A aby děti dobře a zdravě rostly, jsou pro sledování jejich celkového zdraví důležité pravidelné lékařské prohlídky. Ve 12 měsících probíhá prohlídka dítěte, kdy se lékař zaměřuje na zhodnocení základních ukazatelů, vyšetří zrak a sluch, zjistí, jestli dochází ke správnému vývoji řeči a chrupu nebo kontroluje preventivní podávání vitamínu D, který je důležitý pro normální růst a vývoj kostí nebo přispívá k normální funkci imunitního systému.
Následuje prohlídka v odstupu půl roku – v 18 měsících věku, jejímž cílem je například posouzení psychomotorického vývoje se zaměřením na hrubou a jemnou motoriku, rozvoj řeči a sociální chování dítěte nebo také provedení vyšetření za účelem včasného záchytu poruch autistického spektra (PAS).
Lékař také sleduje celkový harmonogram očkování.
Pokud si nevíte rady, Lucia zodpoví vaše dotazy na infolince Nutriklubu.
Výživa a kojení
Při růstu a vývoji dítěte je klíčové mu zajistit pestrou stravu, která zahrnuje dostatek ovoce, zeleniny a masa. Mléko a mléčné produkty by rovněž měly být součástí jídelníčku. V případě, že není možné dítě kojit, bezpečnou a vhodnou potravinou může být batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Toto batolecí mléko má snížený obsah bílkovin, což může být pro dětský organismus příznivější, aby se předešlo nadměrné zátěži ledvin, způsobené právě nadbytkem bílkovin. Obsahuje živiny pro podporu imunity*, jako jsou vitamíny A, C a D. Dále v něm také najdete železo, které je sice v lidském organismu zastoupeno stopově, ale je velmi důležité, protože přispívá k normálnímu rozvoji poznávacích funkcí*. Věděli jste, že Nutrilon 3 Advanced pokryje 50 % doporučeného denního příjmu železa? A navíc, v doporučené denní dávce – 2 hrnečkách – dostane děťátko také denní dávku vitamínu D.
Nutrilon Advanced 3 s prebiotiky GOS/FOS obsahuje denní dávku živin pro podporu imunity*.
Každé děťátko je jedinečné, a proto je důležité respektovat individuální tempo vývoje. Sledujte celkový psychomotorický vývoj a konzultujte s pediatrem ohledně nejlepších postupů a vhodné výživy pro vaše dítě. Odborná péče a pozornost k potřebám dítěte vám pomohou vytvořit základ pro zdravý a šťastný život vašeho malého objevitele.
Nevíte si rady nebo se potřebujete jen poradit? Nutriklub specialistka Lucia zodpoví vaše dotazy.
https://www.nutriklub.cz/poradna-odborniku
Důležité upozornění:
* Vitamíny C a D přispívají k normální funkci imunitního systému. Batolecí mléka mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy. Způsob použití a další informace na obalech. Potravina pro zvláštní výživu.
Zdroj foto: Nutrilon