WOMENHOUSE.cz

Portál výhradně jen pro ženy…

Varistor

Ochrany elektronických obvodů a zařízení před nadměrným napětím lze dosáhnout pomocí rezistoru s nelineární charakteristikou odporu závislou na napětí. Tuto funkci plní polovodičový prvek zvaný varistor. V jakých případech by se měl používat?

Co je varistor a jak funguje?

Ve varistoru se odpor mění v závislosti na přiloženém elektrickém napětí. Při nižších napětích je jeho hodnota velmi vysoká. Při překročení mezního napětí odpor varistoru rychle klesá. Během velmi krátké doby klesne hodnota z několika set ohmů na pouhých několik desítek.

Varistor se vyrábějí spékáním stlačených práškových oxidů zinku, který působí jako vodič, a příměsí oxidů různých kovů s mnohem vyšší impedancí, například vizmutu. Při vyšším napětí se struktura varistoru na přechodech uspořádá. Proud si tak najde cestu ven.

Kde se používají varistory?

Varistory jsou vhodné k ochraně všech obvodů a zařízení, kde hrozí riziko náhlého přepětí. Při přepětí klesne impedance varistoru a energie impulsu způsobí vypnutí nebo přepálení pojistky. Samotné zařízení není poškozeno.

Používají se také ve svodičích bleskových proudů jako svodiče přepětí. Jejich nízký odpor umožňuje, aby proud z blesku volně tekl do země. Menší varistory se také zcela běžně používají v elektronických zařízeních a přístrojích. Mezi další aplikace patří:

– ochrana vedení vysokého napětí,

– přepěťové a vysokonapěťové ochrany (v televizorech),

– ochrana transformátorů,

– ochrana zařízení připojených k telefonním linkám, včetně telefonů a modemů,

– těžký průmysl.

Varistory se vyrábějí v širokém rozsahu maximálních provozních napětí, přípustných proudů a rozměrů. Díky tomu je lze efektivně přizpůsobit různým typům projektů. Všechny jsou odpovídajícím způsobem označeny. Je důležité, aby nejvyšší trvalé napětí výrobku bylo vyšší než napětí, které na něj bude trvale působit.

Jaké typy varistorů jsou v prodeji?

Varistory se mohou lišit typem materiálu a způsobem výroby. Mezi nejběžnější typy patří:

  • blok,
  • keramické,
  • oxid kovů,
  • oxid zinečnatý.

Komerčně dostupné varistory mají velmi široký rozsah hodnot základních parametrů. V internetových obchodech, jako je tme.eu, můžete zakoupit varistory s napětím od 8 V do 1,8 kV, maximálním proudem varistoru od 30 A do 70 kA a výkonem od 5 mW do 1,6 W. Dělí se také podle způsobu montáže (SMD a THT). Rozměry se vyplatí přizpůsobit vašim potřebám, protože i zde existují značné rozdíly.

Varistory vyrábí mnoho velkých a renomovaných společností. Mezi nejznámější patří německá společnost EPCOS, která je součástí japonské TDK Corporation, předního výrobce elektronických součástek, americká korporace Littelfuse nebo celosvětově uznávaný Panasonic. 

Výběr je tedy široký a díky nízké ceně jsou varistory nepostradatelnou součástí dílny každého elektronika.

Zdroj foto: Tme.eu