Detoxikace organismu: Jak na těžkosti po jídle?
Máte občas pocity těžkosti po jídle? Trápí Vás nafouklé břicho nebo trávicí obtíže? Zaznamenali jste palčivou bolest v pravém podžebří? Možná i Vy potřebuje detoxikovat svůj organismus a podpořit tak správnou funkci jater.

Detoxikací se rozumí proces, při kterém se tělo zbavuje toxických látek, jinými slovy lze říci, že detoxikace je tedy očista těla. Přirozená detoxikace probíhá v těle stále a toxiny jsou vylučovány prostřednictvím našich orgánů, především jater, ledvin a střev. Vzhledem k tomu, že existuje mnoho příčin, které přirozenou detoxikace brzdí a ta se pak stává nedostatečnou, můžeme si k očistě těla pomoci sami. Mezi hlavní příčiny nedostatečné detoxikace řadíme např. stravu plnou chemikálií a škodlivých látek, stres, konzumaci alkoholu či kouření cigaret. Základem pro poskytnutí úlevy přetíženého organismu je samozřejmě změna životosprávy, která zahrnuje nejen zdravou a vyváženou stravu a pohyb, ale také konzumaci vhodných doplňků stravy.
Jak již bylo zmíněno, hlavním orgánem, který s detoxikací bezesporu úzce souvisí, jsou játra. Játra, nepárový orgán, platí za největší žlázu našeho těla, uloženou v pravé brániční klenbě. Tvoří je větší pravý a menší levý lalok. Z každého laloku vychází vývody, které se spojují ve vývod jaterní, k němuž je po straně připojen žlučník. Jaterní tkáň vytváří žluč, tekutinu, která usnadňuje vstřebávání tuků z tenkého střeva. Žlučník pak slouží jako jakási „nádržka“ právě na žluč. Pokud dojde k závažnému onemocnění žlučníku, lze jej beze strachu vyjmout a trávení se tím nijak nenaruší- žluč bude vtékat z jater přímo do tenkého střeva.

Játra, jako životně důležitý orgán, zastávají řadu funkcí v našem těle:
- uložení nadbytečné glukózy ve formě glykogenu,
- novotvoření glukózy z necukerných složek,
- tvorba tuků ze sacharidů,
- převod nadbytečného dusíku na močovinu,
- syntéza plazmatických bílkovin,
- zásobárna vitaminu B12 a vitaminů rozpustných v tucích- A, D, K,
- odbourávání hemoglobinu,
- syntéza látek potřebných pro normální srážlivost krve,
- tvorba velkého množství tělesného tepla
Tyto funkce jsou většinou spojeny s krví, která jimi protéká. Než se krev rozvede do okolních orgánů, játra ji zbaví téměř všech toxických látek z potravin a nápojů. Jsou schopna zlikvidovat např. i zlato, rtuť nebo hadí jed.
Nejčastějšími onemocněními, které mohou játra postihnout jsou bezesporu hepatitidy a žlučové kameny. Hepatitidy mohou být virového původu, ale také příčinou nadměrné konzumace alkoholu nebo alergií na léky. Alkohol játra poškozuje tím, že dojde k zánětu jaterních buněk a později k jejich zániku, kdy se mezi buňkami vytvoří zjizvená nefunkční tkáň. Toto stadium se označuje jako cirhóza. Žlučové kameny pak vznikají z cholesterolu, je-li ve žlučníku nedostatečná koncentrace žlučových solí. Kameny mohou dosáhnout značné velikosti, ucpat trubici spojující žlučník s tenkým střevem a dochází tak k silným bolestem. Zde je poté nutné jejich chirurgické odstranění.

Správná životospráva je základ
Správná životospráva, omezení alkoholu a užívání doplňků stravy k podpoře zdravého fungování jater, je vzhledem k funkcím, které játra zastávají, velmi žádoucí. Tento orgán je, jak již bylo zmíněno, životně důležitý a nelze ho ničím nahradit. Vzhledem ke škodlivinám, které plynou z prostředí a potravin, je vhodné se o svá játra starat pomocí bylin a vitaminů.
Mezi příznaky zhoršeného fungování jater, a tedy i zaneseného organismu patří špatné trávení, únava, bolest pravého podžebří, pocity těžkosti, nesnášenlivost tučných jídel, v krajním případě i žluté zbarvení kůže a očního bělma (zde je potřeba vyhledat lékařskou péči).

Detoxikace organismu
Detoxikace organismu by měla být součástí běžného života každého z nás. Dodržování zdravého stravování, pravidelného pohybu na čerstvém vzduchu a dostatečného spánku bychom měli několikrát do roka podpořit i vhodnými doplňky stravy určenými k očistě těla. Jednou z možností, jak svému tělu ulevit je detoxikace krátkodobá ve formě půstu, další pak dlouhodobá ve formě očistné kúry. Výsledkem pak bude nejen zbavení se toxinů, ale také zvýšení energie a vitality.
Existuje řada produktů, které slibují podporu správného fungování jater- od kapslí až po čaje. To jsou také dvě nejrozšířenější formy, se kterými se na trhu setkáme. Již od nepaměti se k detoxikaci organismu, a tedy k podpoře fungování jater, používaly byliny jako artyčok nebo ostropestřec. Výhodné je pak tyto byliny posílit ještě o vitaminy, antioxidanty či jiné látkami, které se ve výsledku skvěle doplňují.

Produkty na podporu správného fungování jater
Co se týká detoxikačních čajů, velkou výhodou je bezesporu fakt, že bývají čisté a 100% ve složení, avšak je potřeba zjistit, zda bylinky po přelití horkou vodou neztrácejí ze své účinnosti. Nevýhodou pak bývá to, že ne vždy máme prostor a možnosti si čaj uvařit a dodržet tak doporučené dávkování.
Kapsle jsou vedle čajů na užívání pohodlnější a mohou obsahovat vícero složek včetně vitamínů a dalších látek, které detoxikaci ještě více podpoří. Nevýhodou může být fakt, že vedle účinných látek obsahují i jiné složky, které jsou potřeba k jejich výrobě a následné stabilitě.
Vyzkoušet můžete např. doplněk stravy ve formě kapslí Heplodex, který je unikátní díky svému složení. Dominuje zde sója a artyčok, dále pak vitaminy skupiny B, konkrétně B1, B2 a B6. Výhodou je fakt, že z hlediska složení není kontraindikován u diabetiků nebo onkologicky nemocných pacientů, a také to, že artyčok má mimo jiné i vliv na redukci váhy, což můžeme označit za jakýsi bonus přípravku Heplodex. Vždy je doporučeno konzultovat užívání s ošetřujícím lékařem.
Cíle ve formě detoxikace organismu
První výsledky detoxikace organismu se projeví po relativně krátké době. V průměru po týdnu dochází ke zvýšení výkonu funkce jater, střev i ledvin. Detoxikace se projeví nejen lepším trávením, zvýšením energie a vitality, ale také na naší pleti, vlasech, celkové soustředěnosti a psychické pohodě. Mnoho lidí má očistu těla spojenou s jarními měsíci v roce, ale vzhledem k přínosu pro tělo a k dnešní uspěchané době, je vhodné si ji dopřát daleko častěji- Vaše tělo Vám poděkuje.







Autor článku: Ing. Maria Hanclová
Zdroje: Čerpáno z osobních poznámek získaných při studiu, z literatury: Biologie pro gymnázia, Lidské tělo.
Zdroj foto: Pixabay.com, Techno Life