WOMENHOUSE.cz

Portál výhradně jen pro ženy…

Oči a home office – co dělat aby zrak netrpěl?

Během současných koronavirových opatření jsme se přemístili do online světa. Často tak u počítače prosedíme daleko víc času, než bychom si přáli, nebo než by bylo záhodno. Online práce z domova, online výuka s dětmi, ve volném čase pak sledování seriálů nebo „sjíždění“ sociálních sítí – a na problémy se zrakem je zaděláno. Jak svoje oči chránit?

Začněte malými změnami

Mnozí z nás si museli svoji domácí kancelář vytvořit v podstatě ze dne na den, takže na nějaké velké zařizování nezbyl čas. Avšak teď, po určité době zjišťujeme, že to není tak úplně to pravé ořechové a stávající podmínky k dostatečně kvalitní a efektivní práci prostě nestačí. Snažte se proto alespoň napravit to, co jednoduchým způsobem napravit jde. Změňte nastavení obrazovky počítače, upravte jas monitoru, namontujte do lustrů silnější žárovky. Uvidíte, jak se i tyto malé změny pozitivně podepíšou na vašem komfortu a lepší výkonnosti.

Odpočívejte

Po celodenním namáhání si oči zaslouží pořádný odpočinek. Ten jim zajistěte hlavně kvalitním a dostatečně dlouhým spánkem. Zhruba hodinu a půl předtím, než se odeberete na kutě, vypněte nejen počítač, ale i televizi a mobil. Modré světlo, které tyto přístroje vyzařují, totiž neprospívá ani usínání, ani samotnému nočnímu odpočinku. Potlačuje totiž tvorbu melatoninu, který se tvoří za tmy a reguluje jednotlivé fáze spánku. Raději si proto přečtěte knihu, meditujte nebo využijte tuto část dne, kdy jsou všichni doma, a zahrajte si s rodinou nějakou hru nebo si jen tak popovídejte.

Nepodceňujte osvětlení

Vhodné osvětlení se výrazně podílí na soustředěnosti a na kvalitě celé práce, proto ho rozhodně nepodceňujte. Posaďte se tak, abyste stropní světlo neměli za zády, protože byste si tak svým tělem clonili na stůl. Vaše pracovní místo ještě doplňte dalšími zdroji, například stojacími lampami nebo stolními lampičkami s bílým světlem, které vám pomohou k lepší soustředěnosti.

Dodržujte pravidla

Při práci na počítači se nám často stává, že se do ní zabereme na tolik, že dokonce přestáváme mrkat. Tím si však koledujeme o vysychání očí. Nezajišťuje se totiž slzný film a výsledkem je jak nepříjemné pálení očí, tak i horší zraková ostrost. Každých dvacet minut si proto udělejte dvacetivteřinovou pauzu, během které se zadíváte někam do dálky. Uvidíte, jak se vašim očím krásně uleví!

Zdroj foto: Luxo.cz, Pixabay.com