WOMENHOUSE.cz

Portál výhradně jen pro ženy…

Šijeme na jaro a léto

Blíží se jaro a s ním i potřeba nového šatníku. Současná doba ale moc nepřeje finanční situaci většiny z nás. Existuje řešení, jak získat naprosto nový šatník za zlomek ceny. Oblékněte se sama díky našemu rychlokurzu šití.

Šijeme na jaro a léto

Kde hledat inspiraci?

Doby našich babiček, které sedí u šicího stroje den i noc, již uplynuly, to ale neznamená, že neexistuje spousta návodů. Naopak, šití je relativně oblíbeným koníčkem, díky čemuž dokážete naleznout mnoho rad v podstatě všude. Asi nejlepším zdrojem je YouTube, kde jsou i video-návody. Můžete ale sáhnout i po knihách a časopisech. Nezapomeňte sledovat i sociální sítě. Stránky na Facebooku, Pinterestu a Instagramu vás budou každý den vítat různými tipy a novými střihy. Výhodou sociálních sítí je, že můžete vznést dotaz, když něco nebudete vědět, a někdo z dalších nadšenců vám pravděpodobně pomůže.

Šijeme na jaro a léto

Co budete potřebovat?

Šicí stroj

Šicích strojů je hned několik a každý je vhodný pro jinou švadlenu. Investice do šicího stroje může být relativně vysoká, proto je dobré koupi pořádně promyslet. Je lepší pořídit dražší kus, který ale vydrží věčně. Ukazatelem jakosti je váha stroje. Ty nejkvalitnější jsou totiž vyrobeny z kovu, naopak lehký plastový stroj nemá vysokou životnost.

1. Šicí stroj mechanický

Mechanické domácí šicí stroje mají velkou výhodu ve své ceně. I proto jsou vhodné pro začátečníky, kteří se v šití teprve hledají. Mechanický šicí stroj se ovládá ručně pomocí koleček, páček, jezdců a pedálu. Nevýhodou je, že na něm můžete provozovat jen základní stehy.

2. Šicí stroj elektronický

Elektronický šicí stroj má výhodu ve své automatizaci. Je relativně chytrý a můžete jej ovládat pomocí digitálního displeje. Některé šicí stroje dokáží poradit a jsou efektivní při tvorbě různých výšivek.

3. Overlock (Obnitkovací šicí stroj)

Tato varianta nadchne každou zběhlou švadlenu. Jestli vás už nebaví nevzhledné švy, nebo dokonce popraskané švy, tak Overlock je ten správný stroj pro vás. Je rychlejší než běžný šicí stroj, zároveň ale preciznější. Nejenže k sobě dva kusy látky přišije, poté je i seřízne a začistí. Kvalitnější šev je také i odolnější vůči poničení. Tento stroj bohužel není stavěn na sešívání silného materiálu. V případě, kdy toto upozornění neuposlechnete, hrozí, že stroji snížíte jeho životnost.

4. Coverlock

Coverlock už je strojem pro opravdové machry. Jestli váš koníček přerostl v potenciální práci, tak byste měla nad tímto strojem silně uvažovat. Jeho cílem je vytvoření perfektní nohavice či rukávu. Kvalita takto vytvořeného oblečení je klidně i lepší než z obchodu a velkým pozitivem je i jeho rychlost. Naopak nevýhodou je, že tento stroj k ničemu jinému neslouží a budete ho tedy mít jen jako doplněk ke klasickému šicímu stroji.

Šijeme na jaro a léto

Patka

Patka je základním vybavením stroje. Jestli ale máte větší požadavky, je možné, že budete muset nakoupit další. Existují patky, které umí například overlockový steh (nenahradí Overlock šicí stroj). Při nákupu dalších patek si ověřte, zda váš stroj tento steh umí šít, abyste neutratila peníze zbytečně.

Jehly do šicích strojů

Každá jehla je vhodná na jiný materiál. Univerzální jehla se označuje klasik. Na pleteniny se potom používá Jersey Ball point, na extra pružné materiály se hodí Stretch a na džíny volte jehlu s označením Jeans.

Šijeme na jaro a léto

Cívky do šicích strojů

Cívka je taktéž základní výbavou šicího stroje. Obecně se ale doporučuje vlastnit jich doma hned několik. Nejvhodnější alternativa je mít na každou barvu nitě vlastní cívku. To vám ušetří mnoho práce při namotávání a vymotávání nitě.

Nitě do šicích strojů

Nitě napadnou snad každého. Věděla jste ale, že existuje několik druhů nití? Nejoblíbenějším typem jsou polyesterové nitě, můžete si ale vybrat i bavlněné. Dále se nitě liší různou sílou a barvou.

Šijeme na jaro a léto

Nůžky na textil

Zainvestujte do speciálních nůžek na textil a nevyužívejte je na nic jiného. Jejich časté používání zapříčiňuje rychle opotřebení – tupé nůžky jsou důvodem roztřepeného střihu.

Špendlíky

Pro vytvoření střihu jsou špendlíky nezbytné. Doporučujeme zvolit ty s barevnou hlavičkou, jelikož jsou lépe viditelné.

Šijeme na jaro a léto

Krejčovský metr

Ke krejčovskému metru asi netřeba nic víc dodávat. Je určitě nezbytností a nezapomeňte i na správnou křídu, díky které si budete moc dělat záznamy na látku.

Zdroj foto: eshop.brother-czech.cz, Pixabay.com